Korzystanie z naszej strony internetowej oznacza, że na Twoim urządzeniu będą zamieszczane pliki cookies lub podobne rozwiązania technologiczne w celach funkcjonalnych, statystycznych oraz marketingowych. Zgodę na cookies możesz w każdym momencie zmodyfikować lub odwołać w ustawieniach przeglądarki.

Zamknij Dowiedz się więcej

E - znakiem czasu. Budownictwo energooszczędne i PCC.

Czy zauważyliście Państwo, że pojęcia ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny stają się coraz bardziej zbliżonymi i mocno ze sobą powiązanymi? Widać to zwłaszcza w branży budowlanej,  kiedy mówimy, że budynek jest ekologiczny, automatycznie myślimy – energooszczędny. A słysząc „energooszczędny” dodajemy  – ekonomiczny. Czy słusznie?

W warunkach stale rosnących cen paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny) i energii elektrycznej, koszty utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i przemysłowych są coraz wyższe. Wzrasta również koszt przechowywania żywności czy koszty związane z hodowlą zwierząt gospodarskich. W związku z tym, projektanci, architekci, inwestorzy i developerzy dążą do obniżenia zużycia energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, magazynów czy chłodni, budując obiekty niskoenergochłonne. W ten sposób automatycznie zmniejszamy zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – obniżamy koszty, związane z jej wytworzeniem i zakupem.

Z kolei budowa energooszczędnych domów wiąże się zwykle z nieco większymi nakładami inwestycyjnymi jeśli chodzi o efektywniejsze i wyższej jakości materiały. Jednocześnie oszczędności płynące z mniejszego zapotrzebowania na energię, większego komfortu życia i pracy, większej wydajności ludzi, maszyn i zwierząt, pracujących lub mieszkających w takich budynkach przynosi wymierne korzyści finansowe. Stąd pojawia się znak równości pomiędzy pojęciami „energooszczędny” i „ekonomiczny”.

Niższe zapotrzebowanie na energię wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na nieodnawialne surowce energetyczne, których zasoby przez ich ogromne zużycie, stały się dość mocno ograniczone. Ponadto sam proces produkcji energii z surowców nieodnawialnych  ma negatywny wpływ na środowisko, ze względu dużą na emisje gazów do atmosfery m.in. CO2. W związku z czym „energooszczędny” staje się pojęciem bliskoznacznym do słowa „ekologiczny”. W ten sposób, budując domy energooszczędne dbamy zarówno o środowisko naturalne, jak i o finansową stronę naszych przedsięwzięć, niezależnie od budynku i jego przeznaczenia.

W ciągu ostatnich dwóch dekad dokonano znacznych postępów w rozwoju technologii budownictwa energooszczędnego. Najnowocześniejszą generacją budownictwa energooszczędnego są budynki pasywne, których zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi maksymalnie 15 kWh/m2/rok. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię potrzebną do celów użytkowych, w budynkach pasywnych, w naszej strefie klimatycznej nie może przekroczyć 120 kWh kWh/(m2a). Jak to wpływa na nasze finanse? Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej podaje, że ogrzewanie budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m2, w którym zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi maksymalnie 15 kWh/m2/rok, kosztuje mniej niż 400 PLN. rocznie. (Wg danych ze strony PIBPiEO. Źródło: http://www.pibp.pl/?page_id=94)

 

W Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup lub budowę budynku pasywnego. Więcej informacji na stronie Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji tu:

domy pasywne

Grupa PCC i budownictwo pasywne…

Należąca do grupy PCC marka Crossin® Insulations jest Ambasadorem Budownictwa Pasywnego. Zobowiązuje to nas to do zachowania najwyższych standardów oraz do popularyzacji i promocji najbardziej efektywnych i ekonomicznych rozwiązań w budownictwie, zwłaszcza energooszczędnym. Oznacza to również, że rozwiązania Crossin® Insulations można z powodzeniem wykorzystywać zarówno podczas realizacji projektów pasywnych, jak i podczas prac termomodernizacyjnych budynków.

W jaki sposób najszybciej i najskuteczniej zmniejszyć straty energii, używanej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń? Nie od dziś wiadomo, że najwięcej ciepła budynek traci przez ściany i dach. W związku z czym znaczną część strat energii można zredukować przede wszystkim ocieplając właśnie te jego części. W szerokiej ofercie Crossin® Insulations  znajdują się innowacyjne produkty do ocieplania dachów i ścian w budynkach mieszkalnych, biurowych, pomieszczeniach gospodarczych, przemysłowych oraz w obiektach handlowo-usługowych i wielu innych. Proponujemy aby, szczególną uwagę zwrócili Państwo na system Crossin® Front przeznaczony do termoizolacji ścian dwuwarstwowych w technologii ETICS, który jednocześnie posiada badania NRO (system nierozprzestrzeniający ognia), oraz piankę natryskową Crossin® Roof do izolacji dachów o wyjątkowych parametrach termoizolacyjnych.

Więcej artykułów