Korzystanie z naszej strony internetowej oznacza, że na Twoim urządzeniu będą zamieszczane pliki cookies lub podobne rozwiązania technologiczne w celach funkcjonalnych, statystycznych oraz marketingowych. Zgodę na cookies możesz w każdym momencie zmodyfikować lub odwołać w ustawieniach przeglądarki.

Zamknij Dowiedz się więcej

Ocieplanie domu zimą. Czy warto?

Jesienią po ukończeniu stanu surowego zamkniętego (czyli kiedy dom ma okna, drzwi i dach) prace dociepleniowe zazwyczaj odkładamy do wiosny. Jednak w miarę postępów technologicznych w branży budowlanej wielu inwestorów zastanawia się, czy nie przyśpieszyć prac i nie ocieplić domu zimą. Czasem też jest tak, że musimy kończyć prace dociepleniowe kiedy temperatura spada poniżej +5°C.
Co robić w takiej sytuacji?  Poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy ustąpią mrozy? A może zaryzykować i wykonać ocieplenie budynku zimą? Zapytaliśmy o to ekspertów z branży.

Wojciech Filipiak, doradca techniczno-handlowy, specjalista ds. izolacji poliuretanowych Crossin® Insulations

Kiedy ocieplamy budynek od zewnątrz, stosując metodę t.zw. lekką mokrą, prace dociepleniowe możemy prowadzić tylko wtedy, kiedy temperatura powietrza i podłoża nie spada poniżej zera, a najlepiej gdy mieści się w przedziale od +5 do +25°C.  Jaki jest powód, że najczęściej zalecamy wstrzymanie się z pracami termoizolacyjnymi do wiosny. Dlaczego?

Po pierwsze, większość zapraw do klejenia i tynków musi być rozrabiana z wodą, a mróz utrudnia wiązanie tych mieszanek. Po-drugie, poprawne wykonanie warstwy zbrojnej lub warstwy wykończeniowej w tak niesprzyjających warunkach jest bardzo trudne. Nawet, gdy uda się przeprowadzić prace dociepleniowe mimo niesprzyjającej pogody, wiosną często wychodzą na jaw liczne wady i usterki, które trzeba naprawiać.

Czasem jednak musimy wykonać ocieplenie budynku, nawet wówczas, gdy temperatura spada poniżej +5°C. W takiej sytuacji należy wykorzystywać materiały o odpowiednich właściwościach fizycznych i chemicznych, przeznaczone specjalnie do pracy w niskich temperaturach.  Musimy zwracać uwagę na podany przez producenta zakres temperatur, w których możemy stosować poszczególne materiały, szczególnie, że różnica pomiędzy standardowym a „zimowym” produktem najczęściej polega na obniżeniu temperatury jego stosowania do 0°C . Zauważmy, że zakres ten odnosi się zarówno do momentu układania, jak i kilku godzin po nim. To oznacza, że nie powinniśmy wykonywać prac dociepleniowych pod koniec dnia, kiedy temperatura może spaść poniżej 0°C. Jednocześnie, tzw. „zimowe” materiały,  zazwyczaj szybciej uodparniają się na opady atmosferyczne oraz wymagają krótszych przerw technologicznych pomiędzy poszczególnymi czynnościami.

Ogromne znaczenie ma również odpowiednie zabezpieczenie elewacji w trakcie i po zakończeniu prac dociepleniowych. Możemy to zrobić stosując siatki lub plandeki na rusztowaniach, osłaniające ściany. W niektórych sytuacjach może okazać się, że konieczne jest dogrzewanie powietrza wewnątrz strefy rusztowań za pomocą nagrzewnic. Po zakończeniu prac ściany muszą pozostać osłonięte  plandekami albo folią, które ochronią świeże tynki i zaprawy przed mrozem.

Ocieplając budynek metodą lekką suchą, możemy prowadzić prace nawet w ujemnych temperaturach. W tej sytuacji obniżenie temperatury nie spowoduje przerwania prac, o ile nie spadnie ona poniżej poziomu akceptowalnego przez wykonawców. Ocieplenie mocuje się tu mechanicznie, a okładzina elewacyjna jest przybijana, zaczepiana lub przykręcana.

Lecz nawet w tej sytuacji należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio przechowywać wszystkie materiały izolacyjne zabezpieczając je przed wilgocią, która znacznie obniża parametry izolacyjne systemów dociepleń. Ponadto należy zabezpieczyć każdy etap prac przed śniegiem, deszczem czy rosą, aby wilgoć nie dostała się pomiędzy poszczególne warstwy izolacji.

 

Piotr Wojtasik, doradca techniczno-handlowy, specjalista ds. izolacji poliuretanowych Crossin® Insulations

Zdarza się, że nie mamy innego wyjścia i musimy wykonać ocieplanie ścian zimą. Wpływ warunków pogodowych na właściwości fizyczne i chemiczne materiałów budowlanych jest niezaprzeczalny. Obniżenie temperatury i wzrost wilgotności powietrza bezpośrednio przekładają się na proces wiązania zapraw i tynków, znacznie go wydłużając, a często wręcz uniemożliwiając.

Decydując na wykonanie zewnętrznych prac dociepleniowych w okresie zimy należy zadbać o to, żeby:

  • korzystać z odpowiednich materiałów, przeznaczonych do stosowania w niższych temperaturach;
  • wykonywać pracę wyłącznie w warunkach temperaturowych, zalecanych przez producentów materiałów budowlanych;
  • dobierać materiały izolacyjne o niskiej nasiąkliwości (np. płyty poliuretanowe Crossin® Insulations,);
  • zapewniać odpowiednie warunki przechowywania klejów, tynków, zapraw i materiałów izolacyjnych;
  • zapewniać ochronę docieplanej powierzchni oraz wykonanej elewacji przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Kiedy budynek jest doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, podczas mroźnych dni można prowadzić wszelkie prace dociepleniowe wewnątrz, w tym:

  • ocieplać skosy poddasza;
  • układać izolację na stropach betonowych i między belkami stropów drewnianych;
  • docieplać ściany od wewnątrz;
  • docieplać podłogi;
  • robić izolację akustyczną w wewnętrznych ścianach szkieletowych.

Nawet przy pracach wewnętrznych należy zadbać o odpowiednie przechowywanie materiałów budowlanych i ochronę ich przed wilgocią. W zależności od celów i przeznaczenia ocieplenia warto wybrać odpowiednią metodę ocieplenia. Najszybszą i skuteczną metodą ocieplenia dachu czy poddasza będzie ocieplenie poliuretanową pianką natryskową. Stosując systemy otwartokomórkowej pianki natryskowej, takie jak Crossin® Attic Soft, można jednocześnie zapewnić termoizolacje oraz izolację akustyczną poddasza. Dodatkowo, jeśli wnętrza są ogrzewane można także prowadzić prace wykończeniowe – tynkować, robić podłogi na gruncie, wylewki podłogowe, gładzie.

 

Podsumowując

Decyzja o kontynuacji czy wstrzymaniu prac dociepleniowych na okres zimy należy do inwestora i wykonawcy. Warto przy tym wziąć  pod uwagę również aspekt ekonomiczny: koszt całości robót dociepleniowych realizowanych bez zalecanej przerwy zimowej jest na ogół wyższy niż w przypadku przestrzegania rekomendacji specjalistów i zawieszenia robót na mroźne dni, a ryzyko powstawania wad i usterek jest znacznie wyższe.
Jednocześnie, w przypadku stanu surowego zamkniętego możemy swobodnie wykonywać wszelkie wewnętrzne prace dociepleniowe. W tej sytuacji warto wybrać szybie i łatwe w montażu materiały i rozwiązania.
Marka Crossin® Insulations to nowoczesne izolacje poliuretanowe.  W ofercie Crossin® znajdują się systemy dociepleniowe na bazie sztywnych płyt poliuretanowych oraz systemy pianek natryskowych. Są to rozwiązania, które można stosować do wykonania izolacji zarówno od zewnątrz budynku, jak i wewnątrz.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą Crossin® Insulations:
Zadzwoń: +48 665 000 888
Napisz do nas: crossin@pcc.eu

Więcej artykułów