Korzystanie z naszej strony internetowej oznacza, że na Twoim urządzeniu będą zamieszczane pliki cookies lub podobne rozwiązania technologiczne w celach funkcjonalnych, statystycznych oraz marketingowych. Zgodę na cookies możesz w każdym momencie zmodyfikować lub odwołać w ustawieniach przeglądarki.

Zamknij Dowiedz się więcej

Ocieplenie poddasza - jak wybrać odpowiednią technologię i dobrego wykonawcę?

Montaż izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej poddasza to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Niewłaściwe wykonanie prac izolacyjnych może być w przyszłości przyczyną nawet 30% strat ciepła z budynku. Jaka technologia będzie zatem najlepsza?

 

Budując dom od podstaw, czy też modernizując lub remontując już wybudowany, zwraca się szczególną uwagę na aspekt energooszczędności oraz ogólny komfort mieszkania. Z tego względu celem samym w sobie, każdego kto rozpoczyna przygodę z budową, jest gwarancja ciepłego domu zimą i przyjemnie chłodnego latem.

Materiał łączący nowoczesną technologię

Poszukując skutecznych materiałów izolacyjnych warto zapoznać się z nowoczesnymi i jednocześnie sprawdzonymi już technologiami. Obok mocno rozpowszechnionej wełny mineralnej coraz większą popularność zyskuje natryskowa piana poliuretanowa (PU lub PUR), która jest jednym z najbardziej efektywnych materiałów izolacyjnych.

Wśród dostępnych na rynku tego typu rozwiązań wyróżniają się systemy Crossin Insulations®. Piany natryskowe Crossin® posiadają praktycznie wszystkie cechy jakie wymaga się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Dodatkowo charakteryzują się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych.

Mostki termiczne – wróg zimą i latem

Mostki termiczne to niechciane miejsca w przegrodach budynku, przez które w wyniku niewłaściwego montażu materiału izolacyjnego budynek zimą traci ciepło. Natomiast latem przez takie luki w izolacji ciepło z zewnątrz dostaje się do budynku.

Montując materiał izolacyjny z reguły można mieć do czynienia z dwoma rodzajami mostków termicznych, tj. z mostkami punktowymi oraz mostkami liniowymi. Z tego powodu decydując się na wybór technologii montażu należy zwrócić uwagę, która z nich może zminimalizować ilość powstających luk w warstwie izolacji. Ogromną przewagą natryskowych pian poliuretanowych Crossin® nad innymi rozwiązaniami izolacyjnymi jest innowacyjny sposób aplikacji. Gwarantuje on, że niezależnie od tego z jak skomplikowaną powierzchnią mamy do czynienia, uzyskuje się bezspoinową (bez złączeniową) warstwę izolacyjną, która praktycznie całkowicie pozbawiona jest mostków termicznych.

Crossin Insulations - ocieplenie poddasza

Upływ czasu – działający na szkodę domu wróg agresywniejszy z każdym sezonem

Budując lub modernizując dom oczekuje się, że początkowe właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez kolejne długie lata. Tradycyjne i stosowane od lat materiały izolacyjne, wraz z upływem czasu mają tendencje do osuwania się. W efekcie pojawiają się wcześniej opisane mostki termiczne. Ponadto materiały te są bardziej narażone na ingerencję gryzoni, które chętnie się w nich zagnieżdżają dodatkowo degradując. Natryskowe piany izolacyjne na bazie poliuretanu, marki Crossin® podczas aplikacji trwale łączą się z podłożem. Tym samym warstwa izolacji nie osuwa się i nie przemieszcza wraz z upływem czasu.

Dodatkowo izolacja poliuretanowa nie traci swoich deklarowanych właściwości izolujących zgodnie z normą EN-PN 14315-1 (dotyczącą wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie – wyrobów ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR) i pianki poliizocyjanurowej (PIR) formowane natryskowo in situ – część 1: specyfikacja systemu natrysku sztywnej pianki przed zastosowaniem).

Są to niezmiernie istotne zalety materiału i technologii montażu (nanoszenia), ponieważ ewentualne usunięcie wad związanych z przemieszczeniem czy degradacją materiału izolacyjnego, to trudny technicznie, dość czasochłonny i na pewno kosztowny proces. Dobrze wykonana izolacja pianą PUR staje się równocześnie nieprzyjaznym i nielubianym środowiskiem dla gryzoni.

Ponadto izolacje natryskowe Crossin® bazują na Bio Defence TechnologyTM, która zapobiega rozwojowi grzybów, porostów i pleśni na powierzchni oraz wewnątrz materiału. Tym samym zastosowanie takiej izolacji redukuje do minimum ilość ewentualnych alergenów w powietrzu, co bywa kluczowe dla osób z alergiami. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że przez lata powierzchnie te będą zabudowanie, tym samym niedostępne, ważne jest aby mieć pewność zachowania tych przestrzeni wolnych od różnych mikroorganizmów.

Wykonanie – klucz do jakości i trwałości izolacji

Nawet najlepszy materiał niewłaściwie zamontowany nie spełni założonych wymagań. W przypadku izolacji wykonanych natryskowymi pianami poliuretanowymi, aby osiągnąć parametry określone w karcie technicznej, produkt musi być właściwie przetworzony, a to znaczy zgodnie z zaleceniami producenta. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Decydując się na firmę do montażu izolacji (nie tylko dotyczy to wykonawców izolacji natryskowej), warto zapytać o posiadane i udokumentowane doświadczenie oraz o rodzaj wykorzystywanego sprzętu, natomiast finalnie swojej decyzji nie ograniczać jedynie do ceny.

Producent izolacji Crossin® współpracuje z wykonawcami, którzy przeszli cykl szkoleń i są stale monitorowani pod względem jakości. Należy pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w trakcie montowania izolacji, nie ujawniają się od razu, ale dopiero po kilku la­tach od zakończenia inwestycji. Podejmując decyzję warto postawić na sprawdzony materiał, a jego aplikację powierzyć rekomendowanemu przez producenta specjaliście.

Artykuł opublikowany na stronach budujemydom.pl:

Ocieplenie domu – jak wybrać technologię i wykonawcę

 

Kliknij po bezpłatną wycenę